تجهیز 90 درصد از چاههای کشاورزی و 86 درصد از چاههای صنعتی شهرستان میبد به کنتور هوشمند

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای یزد از تجهیز 90 درصد از چاه های کشاورزی و 86 درصد چاه های صنعتی و خدمات شهرستان میبد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، جواد منصوری در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان میبد با بیان اینکه تعداد 85 حلقه چاه در بخش کشاورزی و تعداد 52 حلقه چاه در بخش صنعت و خدمات شهرستان میبد فعال است، گفت: 90 در صد از چاه های کشاورزی و 86 درصد از چاه های صنعتی این شهرستان به کنتور هوشمند مجهز شدند.

وی با بیان اینکه 98 درصد از منابع آبی شهرستان میبد در دشت یزد اردکان واقع شده است، افزود:  متوسط افت این دشت با برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی سالیانه  44 سانتیمتر است.

منصوری با اشاره به اینکه میزان بارندگی شهرستان میبد امسال در بازه زمان مهر ماه تا 8 آذر ماه 65.5 درصد کاهش داشته است، ابراز کرد: میزان بارندگی سال گذشته این شهرستان از اول مهر تا 8 آذر 20.6 میلیمتر بوده است که امسال در همین بازه زمانی میزان بارندگی شهرستان 7.1 میلیمتر است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با بیان اینکه مجموع بیش از 51 میلیون متر مکعب آب از منابع آبی شهرستان برداشت می شود،  تصریح کرد: 39 میلیون متر مکعب آب از طریق چاه ها، 6.14 میلیون متر مکعب از طریق چشمه ها و 6.13 میلیون متر مکعب از قنات ها برداشت می شود. 

منصوری با بیان اینکه 39 میلیون متر مکعب آب از مجموعه چاه های کشاورزی، صنعتی و شرب و بهداشت برداشت می شود،  گفت: در سال گذشته 29.2 میلیون متر مکعب آب از چاه های کشاورزی، 4.7 میلیون متر مکعب از چاه های صنعت و خدمات و 5.1 میلیون متر مکعب آب از چاه های شرب و بهداشت برداشت شده است.

وی با اشاره به اینکه 11 مورد اقدام حفاظتی در سالجاری توسط اداره منابع آب منطقه شمالی صورت در شهرستان میبد صورت گرفته است، افزود: در این راستا 9 حلقه چاه غیر مجاز شناسایی و 2 دستگاه حفاری غیر مجاز در این شهرستان توقیف شده است.

شایان ذکر است در ابتدای این نشست مصطفی وطن خواه رئیس اداره منابع آب منطقه شمالی گزارشی از عملکرد این اداره در سال گذشته ارائه کرد.

کد خبر: 3250
  تاریخ خبر : 1402/09/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/21
 روابط عمومی
 293