در میزگرد رسانه ای شرکت سهامی آب منطقه ای یزد مطرح شد:

صرفه جویی در مصرف آب کیفی توسط صنایع استان با اجرای کامل بازتخصیص

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد از جایگزینی آب کیفی مصرفی صنایع پرآبخواه استان با اجرای بند ع تبصره 8 قانون بودجه سال 1402 در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، جواد محجوبی مدیرعامل این شرکت در میز گرد رسانه ای با موضوع باز تخصیص که با حضور نمایندگان دستگاههای مرتبط و به میزبانی شرکت آب منطقه ای یزد برگزار شد، گفت: صنایع پرمصرف استان که دارای 31 منبع آبی هستند، مشمول بند ع تبصره 8 قانون بودجه سال 1402 می شوند و در صورت اجرای کامل این قانون، در میزان آب کیفی مصرفی آنها در استان صرفه جویی می شود.

وی افزود: براساس این قانون صنایعی که مصرف آب آنها از منابع آبی سطحی یا زیرزمینی بالای ۱۰ لیتر بر ثانیه، معادل ۳۰۰ هزار متر مکعب در سال است، باید  از منابع آبی غیر متعارف مانند پساب یا آب دریا استفاده نمایند.

محجوبی ادامه اداد: در پایان اسفند سال 1402 صنایعی که به خط اول آب انتقالی خلیج فارس دسترسی داشتند، ملزم به استفاده از آب غیر متعارف شدند تا منابع آب کیفی آن ها به کمک شرب استان بیاید.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای یزد همچنین ابراز کرد:  صنایع پرآبخواه استان باید تا شهریور 1404 با احداث زیرساخت های لازم از آب های غیر متعارف مانند آب دریا یا پساب استفاده کنند.

محجوبی با بیان اینکه یزد جزو محدود استان هایی است که دوبار پساب را تصفیه می کند، افزود: خط اجرای این پساب از مجاور شهرک صنعتی یزد و 5 کیلومتری شهرک فولاد عبور می کند و صنایع می توانند با اتصال به این شبکه و تامین آب واحد های صنعتی مورد نظر و خارج کردن آب کیفی خود، به تامین آب شرب استان کمک کنند.

استفاده از منابع آب پایدار مهمترین دغدغه صنایع استان

محمد کاظم صادقیان مدیرکل سازمان صنعت معدن و تجارت استان در ادامه این میز گرد اظهار داشت: بسیاری از صنایع استان به این نتیجه رسیدند که استفاده از آب های غیر متعارف مانند پساب و آب دریا می تواند منابع آب پایداری برای واحد های تولیدی باشند.

وی افزود: بهره وری و مدیریت مصرف همراه با تولید مطلوب که در بعضی از کارخانه های استان در حال انجام است باید با کمک همه دستگاههای مرتبط به واحد های تولیدی دیگر هم سرایت پیدا کند.

صادقیان با بیان اینکه با برنامه ریزی درست و به موقع اجرای طرح بازتخصیص می توان به صنایع کمک زیادی کرد، ابراز کرد: برای این که به تولید لطمه نخورد در کنار بازتخصیص موضوع مدیریت مصرف نیز به صورت جدی توسط صنایع دنبال می شود.

 

کد خبر: 3453
  تاریخ خبر : 1403/04/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/04/20
 روابط عمومی
 48