در شهرستان ابرکوه اتفاق افتاد:

جلوگیری از اضافه برداشت بیش از 750 هزار مترمکعب آب با انجام اقدامات حفاظتی در یک سال گذشته

رئیس اداره منابع آب شهرستان ابرکوه از صرفه جویی بیش از 750 هزار متر مکعب آب با انجام اقدامات حفاظتی این اداره در یک سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، سید یحیی هاشمی نژاد رئیس اداره منابع آب ابرکوه با اشاره به اهمیت حفظ آبخوان ها گفت: در راستای طرح احیا و تعادل بخشی و با تلاش گروه گشت و بازرسی این اداره، تعداد 6 حلقه چاه غیر مجاز شناسایی شد و با تقلیل منصوبات و کاهش آبدهی چاه های دارای اضافه برداشت، در یک سال گذشته بیش از 750  هزار متر مکعب در برداشت آب صرفه جویی شده است.

وی با بیان اینکه چاه های غیرمجاز تعیین تکلیف شده است، افزود: با انجام دیگر اقدامات حفاظتی، تعداد 14 مورد ادوات حفاری غیر مجاز توقیف شد و همچنین 16 مورد قطع برق و پلمب منصوبات چاه های مجاز دارای تخلف، 2 مورد کشیدن منصوبات و انسداد چاه های غیرمجاز و همچنین 5 مورد قطع لوله انتقال غیرمجاز و علمک فروش آب انجام شد. 

هاشمی نژاد با اشاره به همکاری خوب دستگاه قضایی و انتظامی شهرستان برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب زیر زمینی  و سطحی اظهار داشت: این اداره با هرگونه تخلف در زمینه منابع آبی برخورد قانونی و جدی خواهد داشت.

رئیس اداره منابع آب ابرکوه با بیان اینکه 337 مورد مجوز برای جبران کاهش آبدهی مجاز چاه های کشاورزی، صنعت و خدمات و شرب صادر شده است، ابراز کرد: 139 مورد مجوز تأمین آب برای واحد های صنعتی، خدماتی و دامی صادر شده است.

وی همچنین به وضعیت خوب شهرستان در نصب کنتور های هوشمند در دو بخش کشاورزی و صنعتی اشاره کرد و گفت: حدود 96 درصد از چاه های کشاورزی و  63 درصد از چاه های صنعتی این شهرستان به کنتور هوشمند مجهز شدند و برای سومین سال پیاپی طرح تحویل حجمی آب کشاورزی با همکاری کشاورزان به طور کامل انجام شد. 

رئیس اداره منابع آب ابرکوه افزود: 1400 مورد بازدید چاه و قنات و کالیبراسیون کنتور های هوشمند چاه های کشاورزی و صنعت و خدمات از سوی گروه گشت و بازرسی این اداره انجام شده است.

وی همچنین ابراز کرد: در راستای مشارکت همگانی مردم و مسئولین در حفاظت بیشتر از منابع آب، تعداد 1 جلسه شورای حفاظت از منابع آب و 2 جلسه میز خدمت در محل نماز جمعه برگزار شد.                                             

   هاشمی نژاد در پایان به لایروبی بستر رودخانه گاشار، بهسازی و ترمیم بند خاکی رحیم‌ آباد اشاره کرد و گفت: عملیات لایروبی رودخانه گاشار به طول 7 کیلومتر انجام شده است.

کد خبر: 3361
  تاریخ خبر : 1403/02/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/04
 روابط عمومی
 116