مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد:

کسری مخازن آب یزد به 380 میلیون متر مکعب رسیده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با تشریح وضعیت منابع آب استان گفت:متاسفانه کسری مخازن آب یزد به 380 میلیون متر مکعب رسیده و از همه بخش ها انتظار می رود که مدیریت مصرف را به صورت ویژه ادامه دهند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد"محمدمهدی جوادیان زاده" این مقدار کسری مخزن در سال آبی 1399-1400 را نشان دهنده کاهش میزان تاب آوری آبخوان ها دانست و گفت:وقتی برداشت از آبخوان ها بیشتر از ورودی آنها(بارندگی ها) می باشد، مخازن دچار شیب نزولی شده و علیرغم بارندگی های خوب، برگشت پذیری سفره به شکلی که در گذشته اتفاق می افتاده نیست.

وی برداشت 130 درصدی از منابع آب زیرزمینی بدلیل خشکسالی های مستمرو طولانی مدت را یکی از اساسی ترین آسیب ها به مخازن آبی استان دانست و گفت:این برداشت های بی رویه سفره ها را آسیب پذیرتر از قبل کرده است بطوریکه در سال آبی 96-97 با بارندگی 70 میلیمتر، کسری مخزن 315 میلیون متر مکعب بوده ولی در سال آبی 99-1400 با 75 میلیمتر بارندگی، کسری مخزن به 380 میلیون متر مکعب رسیده است.

به گفته جوادیان زاده همه برنامه ریزی ها از طرف استان و وزارت نیرو بر مبنای تامین پایدار آب شرب می باشد تا انشاءلله با مدیریت کردن برنامه های سازگاری با کم آبی نیز تابستان پیش رو را بدون افت فشار یا قطعی آب پشت سر بگذاریم هرچند که بر صرفه جویی و مدیریت مصرف شهروندان نیز حساب ویژه ای بازکرده ایم.

کد خبر: 2783
  تاریخ خبر : 1401/02/21
 83